رونمایی از پرقدرت‌ترین فرستنده رادیویی کشور/ تحریم عامل پیشرفت – خبرگزاری فارس

رونمایی از پرقدرت‌ترین فرستنده رادیویی کشور/ تحریم عامل پیشرفت

۲۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۷ کد : ۲۵۲۸ پژوهش و فناوری
تعداد بازدید:۹۲
سعید قاضی‌مغربی، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در مراسم رونمایی از این فرستنده، گفت: جهاددانشگاهی نهادی برآمده از متن انقلاب با سه دهه تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی خود در عرصه علم و فناوری اثبات کرده است که در سایه ایمان به خدا و تلاش هدفمند می‌توان به نتایج درخشانی در زمینه علم و فناوری دست یافت.

خبرگزاری فارس: رئیس رسانه ملی از پرقدرت‌ترین فرستنده رادیویی کشور که توسط جهاد دانشگاهی واحد خواجه‌نصیر طراحی شده است، رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، عزت‌الله ضرغامی، رئیس رسانه ملی از پرقدرت‌ترین فرستنده رادیویی کشور که توسط جهاد دانشگاهی واحد خواجه‌نصیر طراحی شده است، رونمایی کرد.

این فرستنده 10 کیلوواتی مطابق استانداردهای جهانی برودکست و استفاده از سیستم خنک‌کنندگی پیشرفته مایع خنک با استفاده از آخرین تکنولوژی‌‌های روز دنیا طراحی شده است.

سعید قاضی‌مغربی، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در مراسم رونمایی از این فرستنده، گفت: جهاددانشگاهی نهادی برآمده از متن انقلاب با سه دهه تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی خود در عرصه علم و فناوری اثبات کرده است که در سایه ایمان به خدا و تلاش هدفمند می‌توان به نتایج درخشانی در زمینه علم و فناوری دست یافت.

وی افزود: انجام تمامی مراحل مطالعه، طراحی، نمونه‌سازی، ساخت و تولید این محصول، همگی به دست اعضای هیئت علمی و پژوهشگران جوان این نهاد، بدون کمک شرکت‌های خارجی یا کپی‌برداری از محصولات مشابه، آن هم در شرایط تشدید تحریم‌ها و جنگ اقتصادی مرهون لطف الهی، تلاش بی‌وقفه جهادگران علمی کشور و حمایت گسترده سازمان صدا و سیما از نیروهای پرتوان داخلی است که مسیر پرپیچ و خم تولید داخلی را برای شکوفایی استعدادهای جوانان این کشور، هموار می‌کند.

قاضی‌مغربی با بیان اینکه امروزه جوانان کشور به این باور رسیده‌اند که با نیروی ایمان و اعتماد به نفس، کارهای به ظاهر غیرممکن حتی در سخت‌ترین محدودیت‌ها و تحریم‌ها نیز ممکن است، اظهار داشت: تشدید تحریم‌ها عزم جهادگران علمی کشور را برای طراحی و ساخت مجموعه‌های بیشتری از تجهیزات پیچیده مورد نیاز کشور، راسخ‌تر کرده و باعث خواهد شد محققین کشور از خودگذشتگی و تلاش بیشتری برای فائق آمدن بر موانع از خود نشان دهند.

وی افزود: به دنبال طراحی و ساخت نزدیک به 100 فرستنده یک و دو کیلووات FM در سال‌های 88 و 89 و نصب آنها در ایستگاه‌های رادیویی کشور و به دنبال نیاز رسانه ملی به فرستنده‌های جدید، از ابتدای سال 90، طراحی نسل جدید فرستنده‌های یک و دو کیلو وات در دستور کار پژوهشگران این نهاد قرار گرفت و به لطف خدا در کمتر از یک سال فرستنده‌های جدید با قابلیت‌های منحصر به فرد استفاده از اکسایترهای دیجیتال بومی، تقویت کننده‌های تمام نیمه‌هادی LDMOS با راندمان بالا، سیستم‌های کنترلی و دیجیتالی با پردازشگرهای جدید ARM و صفحات کاربری گرافیکی لمسی و امکان کنترل و مونیتورینگ از راه دور طراحی گردید و تا کنون 60 دستگاه از این فرستنده‌ها تولید شده است و تا انتهای سال نیز قریب به 120 دستگاه دیگر نیز تولید و تحویل رسانه ملی خواهند شد.

به گفته قاضی طراحی و ساخت نمونه فرستنده 5KW نیز از دیگر دستاوردهای پژوهشگران واحد خواجه‌نصیر در سال 90 بوده است که با تلاش شبانه‌روزی پژوهشگران این واحد برای نخستین بار در کشور فرستنده FM با توان پنج کیلو وات مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی ادامه داد: با کسب دانش ساخت فرستنده‌های پر قدرت رادیویی و مطالعه و تحقیق آخرین تکنولوژی‌های موجود در عرصه برودکست با ساخت و ترکیب توان چهار آمپلی‌فایر پرقدرت 3 کیلوواتی در یک کمباینر یا جمع‌کننده قدرت که با روشی نوآورانه و ابداعی توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد خواجه‌نصیر، ساخته شد برای اولین بار، کشور به دانش و توان ساخت فرستنده‌های 10 کیلو وات با خنک‌کنندگی پیشرفته مایع خنک، دست یافت و از خرید محصولات خارجی که به دلیل تحریم‌ها تامین آن محصولات نیز تقریبا غیر ممکن بود، بی‌نیاز گشت.

معاون فناوری جهاد دانشگاهی با بیان اینکه پیش از این فرستنده‌های 5 و 10 کیلو وات مورد نیاز کشور از خارج خریداری می‌شد، گفت: متاسفانه این محصولات به دلیل مشکلات و محدودیت‌های نگهداری و پشتیبانی، تنها در سقف 60 درصد توان نامی مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفتند. از سوی دیگر نیز فرستنده‌های تولید داخل قیمتی نزدیک به نصف قیمت فرستنده‌های خارجی داشته و با استفاده از محصولات بومی، در خروج ارز از کشور نیز صرفه‌جویی قابل توجهی صورت خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد: علیرغم دستاوردهای مذکور، مهمترین دستاورد رویدادهای علمی از این دست، ارتقای روحیه امید به آینده، نشاط و خودباوری پژوهشگران و مبتکران جوان به عنوان بزگترین سرمایه‌های ملی و حفظ و ماندگاری آنها در عرصه جنگ و جهاد علمی کشور است که به جامعه جوان کشور هدیه می‌شود.

قاضی مغربی دستیابی به دانش بومی ساخت محصولات فناورانه و پیچیده فرکانس و توان بالا در این نهاد را فرصتی برای خودکفایی کشور در سایر کاربردهای مرتبط در کشور دانست و اعلام کرد: جهاد دانشگاهی وظیفه خود می‌داند از دانش به دست آمده برای تامین نیاز‌های مخابراتی و صنعتی سایر سازمان‌ها و نهادها استفاده کرده و در صنایع مرتبط همچون هواپیمایی و هوانوردی، ارتباطات راه‌دور، صنایع دفاعی و پزشکی نیز وابستگی به بیگانگان را به حداقل برساند.

لازم به ذکر است جهاددانشگاهی خواجه‌نصیر از ابتدای دهه هفتاد طراحی فرستنده‌های پرقدرت MW را نیز آغاز کرد و با ساخت فرستنده یک مگاوات در سال 81 کشور را به خودکفایی در تامین فرستنده‌های رادیویی MW رساند و به دنبال آن با تولید صدها فرستنده پرقدرت، هم‌اکنون ایستگاه‌های رادیویی کشور به فرستنده‌های تولید داخلی این نهاد مجهز هستند.


نظر شما :